W Krakowie zainaugurowano właśnie działalność wyjątkowego kawiarnianego projektu: 1882 Street Coffee. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie Caffè Vergnano w Polsce i na świecie, łączące tradycję najstarszej, rodzinnej palarni kawy we Włoszech z miejską modą na street food.

Caffè Vergnano 1882 jest najstarszą palarnią kawy we Włoszech, od czterech pokoleń rozwijaną przez rodzinę Vergnano. Od niewielkiego sklepiku, otworzonego w 1882 roku w pobliżu Turynu, poprzez zakup plantacji kawy w Kenii w 1930 roku, aż po 70 kawiarni w 19 krajach, 13,5 tys. m kw. fabryki, 18 zautomatyzowanych linii produkcyjnych i szóste miejsce w udziale we włoskim rynku detalicznym – rodzina Vergnano konsekwentnie eksportuje na świat kulturę autentycznego, włoskiego espresso.

Kawa Vergnano eksportowana jest do 80 krajów, a kawiarnie Caffè Vergnano 1882 otwarto w najbardziej prestiżowych lokalizacjach, od Singapuru i Londynu, poprzez Dubaj, aż po Boston. Każda kawiarnia jest odbiciem najważniejszych wartości kultywowanych przez rodzinną firmę, z drugiej zaś strony każdy projekt jest niepowtarzalny – łączy w sobie wizerunek Caffè Vergnano z kontekstem miejskim i kulturowym, w którym się znajduje. Nie inaczej jest w Krakowie.

Czym jest koncept 1882 Street Coffee?

1882 Street Coffee, to pierwszy w Polsce i na świecie projekt firmy Caffè Vergnano typu „container”. W punkcie kawiarnianym, zlokalizowanym w jednym z popularnych krakowskich food parków, połączono idee z pozoru bardzo odległe: wieloletnią tradycję i świetną jakość najstarszej włoskiej kawy z nowoczesną i popularną w Polsce filozofią street food. Mobilny kontener kawowy, wyposażony został w doskonałą jakościowo aparaturę do przyrządzania klasycznego włoskiego espresso, aromatycznego americano czy lekkiego latte. Wzorem innych, zbudowanych w tradycyjnym modelu kawiarni Caffè Vergnano rozsianych po świecie, również przy tym nowatorskim koncepcie nie zapomniano o lokalnych akcentach – poza kawą można zamówić chociażby kultowy krakowski obwarzanek ze świeżymi dodatkami.

Rodzina Vergnano, hołdując misji pokazywania w świecie prawdziwego oblicza włoskiej kawy, ma w planach udostępnianie nowego konceptu w ofercie franczyzowej. Firma oferuje w pełni funkcjonalne wyposażenie kawiarni, elastyczne, poprzez swoją modułowość i mobilność, zbudowane wokół silnego rodzinnego brandu. W tym modelu smakosze najwyższej jakości kawy mogą ją otrzymać w wyjątkowo rozsądnej cenie.

Otwierając pierwszy, pilotażowy lokal Caffè Vergnano w koncepcie 1882 Street Coffee w Krakowie, chcemy popularyzować kulturę kawy w Polsce. Food trucki to format obecnie niezwykle w Polsce popularny. Food truck parki, street foodowe festiwale – to jest wielki, popularny ruch, w który chcemy się wpisać. Ale w naszym koncepcie chodzi też o coś więcej. Dzięki projektowi kontenerowemu możemy serwować produkty najwyższej jakości w rozsądnych cenach. To jest nasza odpowiedź na popularne sieciówki. I to jest nasza misja od pokoleń – pokazać prawdziwe oblicze włoskiej kawy  – mówi Carolina Vergnano odpowiedzialna za rozwój sieci na świecie. – Mamy nadzieję, że dzięki udanemu pilotażowi w Krakowie projekt rozwinie się nie tylko na inne miasta w Polsce, ale również na skalę globalną. Naszym celem jest, aby filiżanka wysokiej jakości kawy przestała być luksusem, a stała się przyjemną codziennością.

 

 

Ciekawostki z menu Caffè Vergnano

1882 Street Coffee to nie tylko tradycyjna włoska kawa. W menu znajdzie się również miejsce dla innowacyjnych pozycji. Jedną z nich będzie Cold Brew, czyli kawa „parzona”, a w zasadzie macerowana na zimno. Cold Brew przygotowywane będzie w 1882 Street Coffee z etiopskich ziaren kawy, podawane w idealnej temperaturze wprost z nalewaka.

Ciekawą pozycją w menu będzie również kawa serwowana w waflu – smaczna, a jednocześnie całkowicie przyjazna dla środowiska alternatywa dla kubka jednorazowego, transformująca espresso czy cappuccino w kompletny deser. To jeden ze sposobów wdrażania przez Caffè Vergnano nowej, światowej polityki przyjaznej środowisku. Polski projekt kontenerowy jest tego najlepszym przykładem.

Naprawianie świata postanowiliśmy zacząć od siebie, wdrażając projekt Zero Waste.  Punkt w Krakowie jest w 100% przyjazny dla środowiska. Już sam kontener, w którym znajduje się nasza kawiarnia jest przecież produktem odzyskanym – mówi Piotr Żurek, Espresso Service Polska, zaangażowany w rozwój nowego konceptu w naszym kraju. – Cała oferta zimnych napojów przygotowywana jest w szkle wielokrotnego użytku, a serwowana w biodegradowalnych opakowaniach. Dajemy też drugie życie zaparzonym już ziarnom kawy, wykorzystując je jako nawóz, a także – uwaga! – nagradzamy zniżką klientów, którzy przyjdą do nas z własnym kubkiem!

Źródło: Open Media
Fot: Open Media