18 maja przy ul. Nastrojowej 54 w Łodzi rozpoczęła działalność Piekarnia Cukiernia Putka. Jest to dziewiąty lokal pod szyldem Putka w Łodzi.

Z okazji otwarcia, na klientów czekają atrakcyjne promocje na wybrane wypieki i gratisy w postaci kubków na kawę, nożyków do masła, czy voucherów na torciki – do wyboru czekoladowy, truskawkowy i marakuja.

Informacje na temat Piekarni Cukierni Putka

Piekarnie Cukiernie Putka to firma rodzinna o korzeniach rzemieślniczych i 100-letniej historii. W swojej działalności łączy tradycję z nowoczesnością, aby codziennie dostarczać Klientom produkty najwyższej jakości.

W ofercie Putka znajdują się wysokiej jakości pieczywo i wyroby cukiernicze. Obecnie wypiekanych jest ponad 70 rodzajów chleba, bułek i bułeczek oraz ponad 80 wyrobów ciastkarsko-cukierniczych. Wśród produktów Putka znaleźć można pełen wybór pieczywa, zarówno pakowanego, jak i niepakownego oraz drożdżówki, pączki, bułki słodkie, ciasta i ciasteczka, a także torty. Specjalnie dla Klientów, którzy szukają prostych i smacznych przekąsek do pracy czy szkoły, asortyment produktów wzbogacono także o świeże przygotowywane w piekarni kanapki, sałatki oraz jogurty z dodatkami.

Obecnie pieczywo i wyroby cukiernicze Putka można kupić w 120 piekarniach własnych i 27 piekarniach patronackich na terenie Warszawy i okolic oraz w Łodzi, jak również w mniejszych i większych sklepach spożywczych.

Wypieki Putka wytwarzane są w trzech miejscach w Warszawie i okolicach. W sierpniu 2016 r. w Jawczycach pod Ożarowem Mazowieckim uruchomiono największą i najbardziej nowoczesną piekarnię główną pod szyldem Putka. W grudniu tego samego roku po gruntownym remoncie piekarni na warszawskim Grochowie, ruszyła
w niej produkcja pieczywa i cukiernictwa bezglutenowego. Produkty cukiernicze wytwarzane są natomiast w cukierni głównej w Warszawie-Wesołej.

Dojrzewający wypiek – co to takiego?

Dzisiaj przygotowane – dzisiaj wypieczone. To hasło, którym kieruje się firma w swojej codziennej pracy. Większość produktów wypiekana jest w piekarni i cukierni głównej, następnie dostarczana do piekarni nawet czterokrotnie w ciągu dnia, co gwarantuje ich wysoką jakość i świeżość. Część wyrobów jest również wypiekana w piekarniach, w których są sprzedwane. Są to wyłącznie wypieki ze świeżego, surowego ciasta. Surowe, przygotowane w piekarni głównej produkty nie są od razu wypiekane, a jedynie schładzane do temperatury 5°C. Drożdże wówczas przestają pracować, co spowalnia proces fermentacji, czyli rozrostu ciasta. Nieprzerwanie w naturalny sposób wytwarzają się jednak dodatkowe aromaty, dzięki czemu pieczywo zyskuje bogatszy smak. Tak przygotowane wyroby, w specjalnych pojemnikach zachowujących temperaturę przewożone są do piekarni. Tam trafiają do garowni, gdzie następuje dalszy proces rozrostu ciasta, a następnie zostają wypieczone nie tracąc swoich właściwości. Produkty pozostają świeże nawet dłużej niż te wypieczone w piekarni głównej zaraz po przygotowaniu ciasta.

Produkty bezglutenowe

W ofercie Piekarni Cukierni Putka znajdują się produkty bezglutenowe, które są wyrabiane w specjalnej, dedykowanej do tego celu piekarni na warszawskim Grochowie. Wszystkie wyroby zostały przebadane
w akredytowanym laboratorium i posiadają międzynarodowy znak Przekreślonego Kłosa, który został przyznany przez Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Wyroby bezglutenowe można kupić nie tylko w piekarniach stacjonarnych Putka, ale również w sklepie online pod adresem: www.putka.pl/sklepbezglutenu.