Widok starannie przystrzyżonego, gęstego i zielonego trawnika napawa dumą każdego właściciela ogrodu i budzi zachwyt wśród gości. Uzyskanie wypielęgnowanej, soczyście zielonej powierzchni wymaga systematycznej pracy: regularnego nawożenia, napowietrzania, dosiewania, usuwania chwastów, podlewania i koszenia. Efekty nie przychodzą od razu ale dostarczają wiele satysfakcji i są inwestycją na lata. Słynne angielskie trawniki mają nawet po kilkaset lat i nadal cieszą oko.

W uzyskaniu idealnego trawnika pomogą nam specjalistyczne narzędzia i urządzenia, które oszczędzą czas i ułatwią pracę. Wiadomo nie od dziś, że nie będziemy mieć pięknego trawnika bez regularnego koszenia. Jaką więc wybrać kosiarkę, aby spełniła nasze oczekiwania i wymagania? Zwłaszcza, że mamy do dyspozycji ogromny wybór: kosiarki ręczne, elektryczne, spalinowe, akumulatorowe, roboty koszące, traktorki ogrodowe, podkaszarki elektryczne, kosy spalinowe itp.

Po pierwsze warto dostosować sprzęt do wielkości koszonego terenu. W małych ogródkach lepiej sprawdzą się kosiarki ręczne i elektryczne. Są niewielkie i proste w obsłudze. Musimy tylko zwrócić uwagę czy przewód elektryczny jest odpowiedniej długości i uważać aby go nie przeciąć w trakcie koszenia. Warto zastanowić się nad kosiarką wyposażoną w kosz do zbierania trawy.

Do koszenia większej powierzchni, powyżej 300 m.kw, lepsze będą kosiarki spalinowe, które wymagają jedynie uzupełniania benzyny i właściwej konserwacji. Warto wybrać kosiarkę z systemem InStart czyli taką, którą uruchamia się za pomocą elektrycznego rozrusznika oraz z napędem, ponieważ są lżejsze i wygodniejsze w prowadzeniu. Jeżeli trawnik jest bardzo duży to warto rozważyć kupno traktorka ogrodowego o dużej szerokości roboczej, koszu i wygodnym siedzisku.

Koszenie trawy w miejscach trudno dostępnych np. przy elewacji budynku, tarasie, wokół klombów, rabatek i ozdobnych krzewów ułatwią podkaszarki elektryczne i kosy spalinowe.

Po drugie warto dostosować szerokość koszenia i moc silnika do naszych potrzeb. Odpowiednio dobrana wielkość noża, a co za tym idzie szerokość koszenia wpłynie na czas poświęcony koszeniu. Na dużych i regularnych trawnikach dobrze sprawdzają się większe kosiarki. Natomiast gdy ogród jest pełen krzewów, drzewek, grządek i dróżek, lepiej wybrać węższą, którą łatwiej będzie prowadzić. Równie ważna jest wielkość kół. Kosiarki o większych tylnych kołach łatwiej prowadzi się w wysokiej trawie i na miękkiej powierzchni.

Po trzecie warto poznać i wybrać dodatkowe funkcje ułatwiające pielęgnację trawnika. Kosiarki, w zależności od modelu, zazwyczaj są wyposażone w regulację wysokości koszenia i funkcję mielenia trawy i samooczyszczania. Występują z funkcją bocznego wyrzutu. Mogą też zbierać ściętą trawę w pojemniku.

Roboty koszące – rozwiązanie dla leniwych lub zabieganych. To nowość na rynku, która może zainteresować zapracowanych właścicieli ogrodów. Roboty koszące nie wymagają obsługi. Raz zaprogramowane same sprawdzą wysokość trawy i wybiorą moment odpowiedni na koszenie. W razie potrzeby automatycznie naładują akumulator. Robotem można sterować za pomocą specjalnej aplikacji na smartfony, a więc zaprogramować koszenie w czasie naszej nieobecności lub skosić trawnik przed przyjazdem na działkę. Robot koszący ścina tylko końcówki źdźbeł trawy, które równomiernie rozkładają się na trawniku i go nawożą. Unikamy dzięki temu grabienia i kompostowania. Parametry urządzenia są dostoswane do wielkości obszaru przeznaczonego do koszenia. Zanim jednak zdecydujemy się na kupno robota koszącego musimy wyznaczyć teren do koszenia i umieścić specjalny przewód wyznaczający trawnik. Warunkiem skutecznego działania robota jest odpowiednio przygotowana, równa powierzchnia. Warto o tym pomyśleć już na etapie zakładania ogrodu.

Nowa kolekcja kosiarek i urządzeń koszących znajduje się we wszystkich sklepach Leroy Merlin. Ceny: kosiarki elektryczne – od 150 zł, kosiarki spalinowe – od 400 zł, roboty koszące – od 2200 zł, traktory koszące – od 5000 zł.

Zdjęcia:

  1. Kosiarka spalinowa z napędem 2,9kW 56cm. 1994 zł.
  2. Kosiarka elektryczna 1400W 34CM LM. 349 zł.
  3. Kosiarka akumulatorowa 4Ah 36V 36 cm. 999 zł.
  4. Podkaszarka elektryczna 550W 28cm. 164 zł.
  5. Podkaszarka elektryczna 450W 25cm. 323 zł.
  6. Podkaszarka elektryczna 350W 25cm. 89,99 zł.
  7. Kosiarka spalinowa z napędem 1,9kW 46cm. 948 zł.
  8. Robot koszący SILENO CITY do powierzchni 300 m.kw. 3993 zł.
  9. Robot koszący AKU40Li do powierzchni 400 m. kw. 4999 zł.
  10. Robot koszący RLM1500-NG 4Ah 28V, do powierzchni 1000 m.kw. 2298 zł