Coraz częściej wykorzystujemy w naszych domach urządzenia typu smart. Dzięki rozwojowi Internetu rzeczy (Internet of Things, IoT) inteligentne budynki mogą być przez nas zdalnie sterowane, a także automatycznie reagować na zmiany środowiska. Czy w inteligentnych domach możemy jednak czuć się bezpieczni?

Inteligentne domy mają na celu maksymalizację funkcjonalności oraz zwiększenie komfortu naszego życia. Nie dziwi więc fakt, że systemy elektroniczne, które zmieniają nasze mieszkania w tzw. inteligentne domy, zyskują na popularności. Korzystając z aplikacji lub portalu internetowego możemy np. kontrolować ogrzewanie, chłodzenie, oświetlenie, zamki w drzwiach, kamery, alarmy, a także inne urządzenia. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez MEC Analitics & Insight dla Somfy Polska prawie jedna trzecia Polaków chciałaby mieszkać w takich budynkach. Czy inteligentne domy są jednak wystarczająco bezpieczne?

Źle skonfigurowany system to furtka dla hakerów

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest odpowiednia konfiguracja wszystkich znajdujących się w budynku urządzeń IoT – wykonana w nieodpowiedni sposób naraża nasz dom i rodzinę na utratę bezpieczeństwa wirtualnego. Połączenie z Internetem daje cyberprzestępcom możliwość włamania.

Wyobraźmy sobie sytuację, w której zainwestowaliśmy dziesiątki tysięcy złotych w wyposażenie naszego domu w kamery monitoringu, system alarmowy ze zintegrowanymi czujnikami ruchu lub automatyczne zamki. Jeśli instalacje tego rodzaju powierzyliśmy nierzetelnej firmie lub wykonywaliśmy je we własnym zakresie z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że nie są one prawidłowo skonfigurowane, a tym samym skutecznie chronione oraz łatwo jest przejąć nad nimi kontrolę. W takiej sytuacji osoby nieuprawnione mogą wykorzystać zainstalowany system do uzyskania informacji o naszej nieobecności i wybrać najlepszy czas na włamanie do budynku. Mogą również wyłączyć instalację alarmową czy otworzyć zamki bez użycia siły

– mówi Damian Gąska, specjalista ds. bezpieczeństwa informacji, ODO 24.

Według ekspertów obecny poziom zagrożenia cyberatakami na inteligentne domy jest stosunkowo niski. Przypadki włamań jednak się zdarzają, np. w 2016 r. w Finlandii zostały zaatakowane przez hakerów dwa inteligentne apartamenty – włamywacze zablokowali wtedy system ogrzewania oraz dostawę ciepłej wody.

Jak zminimalizować ryzyko włamania do naszego domu?

Rozszerzona wersja artykułu ukaże się w kwietniowym wydaniu e-magazynu „Handel w Polsce”.

Fot. Fotolia