Coraz więcej kobiet w Polsce pracuje na stanowiskach kierowniczych, jednak najwyższe pozycje w firmach w większości należą do mężczyzn.

Jak wynika z badania „Women in Business 2017” aż 40 proc. osób zasiadających na wysokich stanowiskach menedżerskich w średnich i dużych firmach w Polsce to kobiety. Wśród 36 badanych państw wyprzedzają nas pod tym względem tylko Rosja (47 proc.) i Indonezja (46 proc.). Ten sam wynik co Polska osiągnęły Estonia i Filipiny. Na samym końcu znalazły się takie państwa, jak: Japonia (7 proc.), Argentyna (15 proc.), Indie (17 proc.) i Niemcy (18 proc.).

Biznesowe szczyty nadal ciężkie do osiągnięcia

Pozytywna wiadomość jest taka, że odsetek kobiet wśród osób zajmujących kierownicze stanowiska w polskich przedsiębiorstwach stale rośnie. Jedynie w 13 proc. badanych średnich i dużych firm w Polsce na wysokim stanowisku menedżerskim nie ma żadnej kobiety, podczas gdy średnia dla wszystkich krajów objętych badaniem wynosi 36 proc. Natomiast niewielu Polkom udaje się dotrzeć na biznesowy szczyt – w naszym kraju jedynie 8 proc. prezesów i dyrektorów zarządzających to przedstawicielki płci pięknej. Wśród badanych państw jest to 11 wynik od końca. W Polsce kobiety zasiadające na stanowisku kierowniczym to głównie dyrektorzy finansowi (46 proc.), dyrektorzy HR (25 proc.) oraz dyrektorzy kontrolingu (21 proc.).

dostarczył: InfoWire

Zdjęcie: pexels (CCO)