Polska jest szóstym producentem i czwartym eksporterem mebli na świecie – taką informację podał dyrektor Biura Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli Michał Strzelecki.

Polska jest szóstym producentem i czwartym eksporterem mebli na świecie, z udziałem 6,3 proc. światowego eksportu mebli. Według szacunków wartość produkcji mebli w ubiegłym roku osiągnęła 42,45 mld zł

– powiedział Strzelecki na konferencji prasowej „Polska branża meblarska liderem eksportu”. Przedstawione wyniki oznaczają wzrost o 8 proc. wobec 2015 r. i jednocześnie stanowią kolejny rekord.

Dane statystyczne zbierane z poszczególnych państw wskazują, że w ostatnich latach nasz kraj awansował z 10 miejsca na 6 wśród światowych producentów mebli w ujęciu wartościowym. Polskie meble najczęściej trafiają do Niemiec (według szacunków w 2016 r. udział w eksporcie wyniósł 36 proc.), Wielkiej Brytanii (8 proc.), Czech (7 proc.), Francji (6 proc.) i Holandii (5 proc.).

Jakie kraje produkują więcej mebli niż Polska?

Izba, powołując się na dane za 2014 r., podała, że na podium rankingu znalazły się Chiny, z produkcją mebli o wartości blisko 160 mld euro. Drugie miejsce zajęły Stany Zjednoczone, z rezultatem powyżej 35 mld euro. Kolejne dwie pozycje należą do Niemiec (16,9 mld euro) oraz Włoch (ok. 15 mld euro). Piąte w tym zestawieniu są Indie (11,4 mld euro), za nimi uplasowała się Polska z wynikiem 9,2 mld euro. W 2014 r. Japonia spadła z miejsca szóstego na siódme, z wynikiem ok. 7,7 mld euro. Do ścisłej dziesiątki światowych producentów mebli dołączyła w 2014 r. Wielka Brytania, zajmując ósme miejsce, która wyprodukowała meble o wartości 7,3 mld euro. Dalsze miejsce, z produkcją wartą 6,8 mld euro, zajęła Kanada, a listę zamyka Francja (niespełna 6,8 mld euro).

Źródło: PAP

Zdjęcie: Pexels (CCO)