W ciągu ostatnich lat mogliśmy obserwować dynamiczny rozwój e-commerce w Polsce. Rynek e-handlu wycenia się w tej chwili na ok. 36 mld złotych, a w sklepach internetowych zakupy robi już połowa internautów. Wzrost sprzedaży on-line zauważył również fiskus, co zaowocowało wzmożeniem kontroli.

Z badania Gemius wynika, że blisko połowa internautów robi zakupy w sieci. Obecnie na polskim rynku działa ok. 20 tys. internetowych sklepów, z czego ponad 7 tys. powstało w 2016 roku. Jeszcze dekadę temu ich liczba nie przekraczała 3 tys.

Branża e-commerce przykuła uwagę nie tylko konsumentów, ale również urzędu skarbowego i znalazła się na jego celowniku. Rynek internetowego handlu został wskazany w Krajowym Planie Działań Administracji Podatkowej jako jeden z sektorów, który będzie znajdował się w polu zainteresowania organów podatkowych.

Jakie ryzyka podatkowe czyhają na sklepy internetowe?

Największe problemy w zakresie bieżącej działalności sprawia korzystanie z kas fiskalnych. Rozporządzenia, które obowiązują w Polsce, wprowadzają pewne zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przez Internet na kasach fiskalnych, natomiast warunki zezwalające na zwolnienie są dość specyficzne i mogą być różnie interpretowane przez przedsiębiorcę i urząd skarbowy.

Resort rozwoju wskazuje na najczęstsze nieprawidłowości podatkowe popełniane przez sklepy internetowe. Dokonywanie sprzedaży z pominięciem kasy rejestrującej znalazło się w czołówce (143 przypadki). Problemem jest też niewykazywanie faktycznych dochodów (322 przypadki), odliczanie podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup towarów i usług, z tytułu których podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia (159), czy niedokonywanie wpłat zaliczek na podatek dochodowy w ciągu roku (153).

Problem sprzedaży produktów za granicę

Rozszerzona wersja artykułu znajdzie się w marcowym wydaniu e-magazynu.

Źródło: Newseria Biznes

Zdjęcie: pixabay (CC0)

Przeczytaj również: Prowadzisz firmę? Poznaj nowe przepisy ZUS

25 więzienia za wyłudzenia VAT