Tłusty Czwartek to słodka tradycja. W tym dniu zapominamy o diecie – zjedzenie pączka jest przecież wskazane, aby zapewnić sobie pomyślność. Ile pączków tego dnia skonsumuje przeciętny Polak? Sprawdźcie.

Z badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Tesco Polska wynika, że w Tłusty Czwartek najwięcej respondentów zje od 3 do 5 pączków (47 proc.). Częściej niż co trzeci badany planuje w tym roku zjeść 1-2 pączki (35 proc.), a aż 14 proc. badanych deklaruje zjeść więcej niż 5 pączków. Zatem z samych naszych deklaracji wynika, że w tym roku zjemy ponad 100 mln pączków. Dane wskazują również, że panie bardziej dbają o dietę niż panowie. Prawie połowa kobiet oraz mężczyzn planuje zjeść od 3 do 5 pączków, ale wśród mężczyzn prawie co piąty zamierza zjeść ich więcej niż 5. Wśród kobiet taką deklarację złożyła dopiero co dziesiąta kobieta. Co ciekawe, najstarsi badani (50 lat i więcej) częściej niż inne grupy wiekowe planują zjeść w Tłusty Czwartek 1-2 pączki. Najmłodsi ankietowani, do 24 roku życia częściej decydują się na 5-7 pączków. Tylko 4 proc. Polaków deklaruje, iż w Tłusty Czwartek powstrzymają się od zjedzenia pączka. Innymi słowy, tylko jeden na 25 Polaków odmówi sobie w ten dzień odrobiny słodyczy.

W których miastach sprzedaje się najwięcej pączków?

Jak wynika z danych Tesco Polska, najwięcej pączków w Tłusty Czwartek w 2016 roku kupili w Tesco Wrocławianie. Sprzedano tam ponad 459 tys. sztuk słodyczy. Na drugim miejscu w rankingu plasuje się Łódź z liczbą 358 tys. sprzedanych sztuk. Trzecie miejsce zajmuje Warszawa, a tuż za nią plasuje się Kraków i Trójmiasto. Największą popularnością w zeszłym roku cieszyły się pączki z marmoladą i nadzieniem wieloowocowym. W odpowiedzi na oczekiwania klientów, Tesco przygotowało w tym roku nowe nadzienia słodkiego przysmaku.

Zdjęcie: pixabay (CC0)