Trwa hossa na rynku nieruchomości magazynowych. W 2016 r. w Polsce podpisano umowy najmu na ponad 3 miliony mkw. To najwyższy wynik w historii rynku.

Rekordowe umowy najmu podpisały w ubiegłym roku m.in. Amazon i Zalando. Jedne z najniższych czynszów w Europie sprawiają, że Polska jest bardzo atrakcyjnym rynkiem. W 2016 r. najbardziej aktywnym rejonem pod kątem popytu były okolice Warszawy (łącznie 745 tys. mkw. wynajętej powierzchni). Duże zapotrzebowanie na magazyny odnotował także Szczecin, a wszystko dzięki dwóm transakcjom zawartym przez Zalando i Amazona.

Tradycyjnie za znakomitą większość popytu odpowiada pięć największych rynków, czyli Warszawa, Wrocław, Poznań, Łódź i Górny Śląsk. Mniejsze rynki również generują zainteresowanie najemców. I jest tam wynajmowanych kilkadziesiąt tysięcy metrów kwadratowych rocznie

– mówi Tomasz Olszewski, dyrektor działu nieruchomości magazynowo-przemysłowych JLL

Warto tu wspomnieć, że zainteresowanie deweloperów gruntami inwestycyjnymi pod zabudowę magazynową było największe w regionach, które skorzystały na dużych projektach infrastrukturalnych. Na takie projekty składają się m.in. otwarcie centralnego odcinka autostrady A1 Stryków – Tuszyn oraz rozbudowa drogi ekspresowej S8 w południowo-zachodniej stronie Wrszawy.

Aktualnie toczące się transakcje portfelowe wskazują, że 2017 rok może zakończyć się kolejnym rekordowym wynikiem. Obecnie w budowie jest łączne 1,45 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, z czego 75 proc. jest już zabezpieczone umowami najmu. Całkowita dostępna powierzchnia magazynowa w Polsce wynosi obecnie 686 000 tys. mkw.

Zdjęcie:  Pixabay