Rusza nowy unijny instrument dla polskich mikroprzedsiębiorców. Dzięki gwarancji udzielonej przez EFI (Europejski Fundusz Inwestycyjny), Nest Bank uruchomił właśnie kredyty dla firm w fazie rozwoju, dostępne na preferencyjnych warunkach.

Europejski Fundusz Inwestycyjny zapewnił gwarancję umożliwiającą bankowi udzielenie kredytów w łącznej kwocie 40 milionów złotych. Nowy unijny instrument w praktyce oznacza obniżkę marży, rezygnację z prowizji oraz brak wymogu przedstawiania „twardych” zabezpieczeń dla osób myślących o własnym biznesie .

Znaczące wsparcie dla małych firm

Kredyty Nest Banku z gwarancją EFI w ramach programu EaSI przeznaczone są dla mikroprzedsiębiorców (tzn. firm zatrudniających do 9 pracowników), znajdujących się w fazie rozwoju.

Maksymalna kwota kredytu z gwarancją EaSI to 100 tys. złotych, a czas do spłaty to nawet 120 miesięcy. Wstępną decyzję kredytową klient uzyskuje już w ciągu 5 minut, natomiast środki trafiają na jego konto w ciągu 24 godzin. Naszą ofertę kierujemy do firm na KPiR, karcie podatkowej lub ryczałcie

-wyjaśnia Agnieszka Porębska-Kość, dyrektor zarządzający Obszaru Bankowości Przedsiębiorstw i Finansowania w Nest Banku.

Gwarancje udzielone przez UE rozwiązują problem, z którym boryka się wielu polskich przedsiębiorców, czyli brak dostępu do finansowania biznesu ze względu na brak zabezpieczeń. Podpisana w ramach programu EaSI umowa dostarczy polskim mikroprzedsiębiorcom wsparcie niezbędne do otworzenia bądź rozwinięcia własnego biznesu, co w przyszłości może zaowocować redukcją bezrobocia oraz przyśpieszonym wzrostem gospodarczym.

Jak ubiegać się o dofinansowanie?

Preferencyjne finansowanie dla polskich mikroprzedsiębiorców jest dostępne w każdej z 52 placówek Nest Banku. Według aktualnych szacunków, z oferty skorzysta ok. 1300 beneficjentów. Finansowanie będzie dostępne przez najbliższe trzy lata. W razie wcześniejszego wykorzystania puli preferencyjnego finansowania, możliwe jest jej zwiększenie, na podstawie rozszerzenia umowy Nest Banku z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym.

Od roku 2017 instrumenty finansowe programu EaSI wdrażane są w oparciu o środki Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych, stanowiącego część Planu Inwestycyjnego dla Europy. Polska umowa będzie drugą w Europie, realizowaną w nowym modelu finansowym, tzn. w ramach Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych i Planu Inwestycyjnego dla Europy. Wdrożenie Planu Inwestycyjnego dla Europy w Polsce koordynuje Minister Rozwoju.

Źródło: PAP

Zdjęcie: Pexels.com