Chociaż liczba placówek bankowych rośnie wraz z ilością ofert skierowanych do klienta, okazuje się, że co piąty Polak wciąż nie posiada konta w banku.

Mimo powszechnej dostępności banków 21 proc. Polaków nadal nie korzysta z podstawowej usługi bankowej, jaką jest konto osobiste. Takie wnioski płyną z badania Narodowego Banku Polskiego.

Ważny wiek i zarobki

Jak wynika z analiz NBP, najczęściej konta osobistego nie posiadają najmłodsi i najstarsi. Jedynie 58 proc. Polaków w wieku 18-24 lat oraz 57 proc. osób powyżej 59 roku życia jest właścicielem konta w banku. Nie bez znaczenia pozostaje również wysokość dochodów w gospodarstwie domowym. Im wyższe zarobki, tym częściej mamy rachunek bankowy.

Klient unika kosztów

Badanie NBP skupiło się również na miesięcznych kosztach związanych z posiadaniem konta osobistego. Nieco ponad połowa właścicieli rachunków bankowych (52 proc.) nie ponosiła z tego tytułu miesięcznej opłaty, a 25 proc. ankietowanych płaciło od 6 zł do 10 zł. Najmniej za prowadzenie konta płaciły osoby do 39. roku życia, zamieszkujące miasta powyżej 200 tys. mieszkańców. Okazuje się, że aż 82 proc. Polaków, którzy mają rachunek bankowy, korzysta z karty debetowej. Najczęściej mają ją osoby do 24 roku życia (93 proc.), a najrzadziej w wieku powyżej 59 lat (61 proc.).

Coraz bardziej przydatny Internet

Rozszerzona wersja artykułu dotycząca raportu NBP znajdzie się w marcowym wydaniu Handlu w Polsce.

Źródło: Kurier PAP