Przede wszystkim usługi w chmurze, Internet Rzeczy, ale też różnego rodzaju technologie związane z poprawą bezpieczeństwa systemów informatycznych, przechowywania danych wrażliwych, danych użytkowników.

Firmy będą wdrażać te technologie coraz szybciej – wkrótce wydatki na nie będą stanowiły 75 proc. wszystkich wydatków na technologie informatyczne. Wzrost ma być dwukrotnie wyższy niż całego rynku. Ciekawostką jest, że wydatki na chmurę w 2020 roku będą stanowić 67 proc. wydatków na infrastrukturę informatyczną. To właśnie usługi oparte na cloud są w sferze zainteresowań, które zdobywają zaufanie np.: usługi Google, przechowywanie danych w chmurze i dostęp do nich z każdego miejsca

Są zapotrzebowania na sztuczną inteligencję (AI) i firmy widzą duży potencjał w tym obszarze. Każdy chce ugryźć kawałek tortu. Już teraz pojawiają się programy do działań marketingowych oparte na sztucznej inteligencji. AI pozwoli na automatyzację procesów w produkcji i usługach dla biznesu oraz znajdzie zastosowanie w badaniach naukowych. Jak mówi Przemysław Szuder, członek zarządu Microsoft Polska:

Wydaje mi się, że dochodzimy do takiego momentu, kiedy technologia związana ze sztuczną inteligencją zaczyna być masowa. Będziemy to widzieć w polskim biznesie, w sklepach i mediach na pewno coraz częściej

Jak już jesteśmy przy sztucznej inteligencji warto wspomnieć o rynku usług łączących ludzkie ciało z techniką cyfrową, jednak prace są w początkowym stadium (rzeczywistość rozszerzona) lub na etapie badań.

Zdjęcie: Pixabay (CC0)