Pierwsze miesiące nowego roku to czas podsumowań. Analizując rok 2016, należy zauważyć, że był to czas zdecydowanie pomyślny dla instytucji pozabankowych, którym nie zaszkodziła nawet ustawa „antylichwiarska” z marca.

Jak pokazują dane zebrane przez Biuro Informacji Kredytowej, coraz więcej osób decyduje się na zaciągnięcie zobowiązania w instytucji pozabankowej niż w banku. Możliwość sprawdzenia opinii oraz szybkie porównanie kilku ofert sprawia, że pożyczki przez Internet zyskują rzesze zwolenników.

Sukces instytucji pozabankowych

Z badań przeprowadzonych przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych wynika, iż instytucje pozabankowe w 2016 roku zwiększyły wartość udzielonych pożyczek o prawie 60 proc. w odniesieniu do roku ubiegłego. Zwiększyła się także liczba pożyczkobiorców, która wzrosła o ok. 63 proc. W porównaniu do wyników sektora bankowego, firmy pożyczkowe odnotowały 18 proc. wzrost udzielanych pożyczek. Według danych BIK w  ubiegłym roku Polacy zaciągnęli w instytucjach pozabankowych pożyczki o wartości około 5,2 mld zł.

Ustawa „antylichwiarska”

Dynamicznemu rozwojowi instytucji pozabankowych nie zaszkodziła wprowadzona w marcu ubiegłego roku, tak zwana ustawa „antylichwiarska”. Zgodnie z nowymi regulacjami prawnymi, wszystkie firmy zobowiązane zostały do naliczania dodatkowych kosztów pożyczek według jednego, wspólnego dla wszystkich wzoru, czyli 25 proc. kwoty pożyczki plus 30 proc. tej kwoty w skali roku. Regulacje prawne miały zapobiec sytuacjom, gdy pożyczkodawcy żądali opłat niewspółmiernych do pożyczanych sum. – Dzięki wprowadzonym regulacjom prawnym – czyli tzw. ustawie „antylichwiarskiej”, sektor pozabankowy stał się pełnoprawnym uczestnikiem regulowanego rynku finansowego. – mówi Bogusław Kruczek, ekspert Kapitałowego Funduszu Pożyczkowego.

W związku z wspomnianą ustawą, firmy pożyczkowe dostosowały swoją ofertę do nowych przepisów, a przede wszystkim wprowadziły zmiany w terminach trwania umowy, tak by były one zgodne z bardziej restrykcyjnymi regulacjami. Na rynku finansowym pozostały jedynie te firmy, które potrafiły zaproponować swoim klientom atrakcyjne warunki spłaty pożyczek.

Przyczyny popularności instytucji pozabankowych

Dlaczego pomimo ujednoliconego przelicznika odsetek w ubiegłym roku chętniej zaciągaliśmy kredyty w firmach pożyczkowych niż w bankach? Należy zauważyć, że pożyczkodawcy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów oraz tworzą oferty, które są wygodne oraz dostępne dla każdego. Kiedy staramy się o kredyt o wartości kilku tysięcy złotych, przemawia do nas łatwość i szybkość otrzymania pożyczki, dlatego chętnie korzystamy z usług instytucji pozabankowych. Kredyty gotówkowe są natomiast bezpiecznym i stosunkowo tanim rozwiązaniem dla osób mających większe potrzeby lub plany finansowe.

Instytucje pożyczkowe w Polsce w najbliższym czasie raczej nie będą miały powodów do niepokoju. Dane z analizy BIK-u wskazują, że ilość udzielanych przez nie zobowiązań finansowych będzie wzrastać systematycznie, zarówno w formie kredytów, jak i pożyczek krótkoterminowych.