Ford

Amerykańska firma motoryzacyjna Ford zapowiedziała, że do 2021 roku planuje wypuścić na rynek w pełni autonomiczny samochód – bez kierownicy i bez pedałów. Na początku auto ma być oferowane firmom świadczącym usługi przewozu osób.

Ford zapewnił, że w kolejnym etapie samochód ma być sprzedawany odbiorcom indywidualnym.

W zeszłym miesiącu BMW, Intel i Mobileye ogłosiły plan wypuszczenia na rynek autonomicznego samochodu do 2021 roku, jednak auto będzie wyposażone w kierownicę. Ford ma inne podejście do realizacji przedsięwzięcia. Nie będzie dołączać typowych elementów „samodzielnej jazdy”. Amerykańska firma ogłosiła, że będzie podążać w podobnym kierunku co Google – tworząc od podstaw całkowicie autonomiczne pojazdy.

Przedstawiciel Forda Raj Nair zapowiedział, że producent będzie nadal rozwijać technologie półautonomicznej jazdy takie jak systemy automatycznego hamowania czy ostrzegania o opuszczeniu pasa ruchu. Jednak zwrócił uwagę, że rozwiązania półautonomiczne, które w pewnych warunkach potrafią prowadzić samochód, a następnie oddać nad nim kontrolę kierowcy są, zdaniem Forda, niebezpieczne. Problem stanowi utrzymanie koncentracji prowadzącego w momencie, w którym samochód jest sterowany przez systemy pokładowe.

Ford planuje dodanie dwóch nowych budynków oraz 150.000 m2 przestrzeni laboratoryjnej, która będzie przylegać do bieżącego Centrum Badań i Innowacji w Palo Alto. Zespół badawczy zostanie podwojony do końca 2017. Obecnie w zakładzie pracuje 130 naukowców i inżynierów.

Redakcja Handel w Polsce
Fot. Ford. PAP

{relatednews}