VW

Polscy właściciele aut koncernu VAG idą do sądu. W lipcu chcą złożyć pozew zbiorowy przeciwko niemieckiemu producentowi.

Chodzi o ujawnioną w ubiegłym roku sprawę montowania w samochodach silników, niespełniających norm ochrony środowiska, z oprogramowaniem fałszującym wyniki testów spalin. W efekcie powietrze, którym oddychamy, zawiera nadmierne ilości niebezpiecznych dla życia i zdrowia tlenków azotu, a to może prowadzić do wzrostu zachorowań a nawet przedwczesnych zgonów.

Przypomnijmy. Maj był siódmym miesiącem z rzędu w którym spadła sprzedaż aut koncernu Volkswagen na terenie USA. Sprzedano 28779 aut, czyli aż o 17% mniej niż w poprzednim miesiącu. Powodem takiego stanu rzeczy jest afera dieselgate, której żniwa zbiera teraz VW.

Kilkaset osób zgłosiło się do pozwu zbiorowego przeciwko Volkswagenowi, który zostanie złożony w lipcu w sądzie. Każda z nich będzie domagać się odszkodowania w wysokości ok. 30 000 zł. Wszystko z powodu montowania przez producenta silników, które nie spełniają norm wymaganych prawem.

Temat dotyczy każdego z nas. Volkswagen zamontował silniki i systemy oczyszczania spalin, niespełniające normy Euro 5 oraz oprogramowanie, które fałszuje wyniki pomiarów. Ilość zanieczyszczeń, emitowanych przez te auta jest porażająca, w skrajnych przypadkach jest to nawet 40 razy więcej niż dopuszczają normy

mówił Jacek Świeca, prezes stowarzyszenia StopVW na konferencji prasowej

Do pozwu może przyłączyć się każdy, kto posiada wadliwe auto marki Audi, Volkswagen, SEAT i Skoda. Wszyscy powinniśmy mieć świadomość, jak ważna jest ta sprawa dla naszego życia i zdrowia. Najbardziej narażone są dzieci i seniorzy. Producent samochodów, który przecież przyznał się do winy, nadal nic nie robi. Czy traktuje Polaków jak obywateli drugiej kategorii

pytał prezes stowarzyszenia

Stowarzyszenie współpracuje m.in. z UOKiK oraz Generalnym Inspektoratem Ochrony Środowiska

Przekazaliśmy informacje, którymi dysponujemy, w tym raporty o wzroście zachorowań i przedwczesnych zgonach, wynikających z nadmiernej emisji tlenków azotu przez samochody. Według naszych szacunków, Volkswagenowi może grozić nawet 40 miliardów złotych kary. To największa tego typu sprawa w Polsce

odał Jacek Świeca

Osoby zainteresowane przyłączeniem się do pozwu, mogą zgłaszać swój udział na stronie StopVW.pl. Można tam również dowiedzieć się, jak sprawdzić czy posiadany samochód jest wadliwy.

Redakcja Handel w Polsce
Źródło: PAP via stopVW.pl

{relatednews}

Udostępnij
Poprzedni artykułAmica Wronki S.A. zmienia nazwę!
Następny artykułInternet dźwignią handlu

Zostaw wiadomość

Please enter your comment!
Please enter your name here