Banknot 500 zł

Narodowy Bank Polski zaprezentował w poniedziałek nowy banknot o nominale 500 zł. Banknot z wizerunkiem Jana III Sobieskiego będzie funkcjonował w obiegu od lutego 2017 r. – poinformował prezes NBP Marek Belka.

Wprowadzenie banknotu do obiegu planowane jest na luty 2017 r. Prace nad przygotowaniem nowego nominału postępują zgodnie z harmonogramem, obecnie NBP odebrał partię pilotażową banknotu

mówił Belka na poniedziałkowej prezentacji

Banknot 500 zł jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku i na rosnące koszty utrzymywania zapasu strategicznego NBP

dodał

Bankowość

Bankowość

Rosnące zapotrzebowanie na pieniądz gotówkowy jest, zdaniem Belki, spowodowane wzrostem gospodarczym, dobrą sytuacją na rynku pracy oraz niskimi stopami procentowymi.

dodał

Wprowadzenie do obiegu banknotu o nominale 500 zł pozwoli odpowiedzieć na ten wzmożony popyt i przyniesie oszczędności w kosztach funkcjonowania NBP

dodał

Prezes NBP przypomniał również w trakcie prezentacji, że struktura nominałowa w Polsce nie zmieniła się od 1995 r., a nowy banknot to kolejny krok w procesie modernizacji, który ma na celu m.in. zmniejszenie liczby fałszywych banknotów w obiegu.

Według NBP zapotrzebowanie na pieniądz gotówkowy wrosło o 16 proc. w stosunku do ubiegłego roku, a wartość obiegu gotówkowego w Polsce wynosi obecnie ponad 170 miliardów złotych. W powszechnym obiegu w Polsce znajduje się obecnie ponad 1,77 mld sztuk banknotów.

Prace nad nowym banknotem rozpoczęto w listopadzie 2014 r. Autorem projektu nowego banknotu jest Andrzej Heidrich, który odpowiada również za projekty pozostałych polskich banknotów obiegowych o nominałach 10, 20, 50, 100 i 200 zł. Heidrich zachował chronologiczną ciągłość serii „Władcy polscy” przez umieszczenie na banknocie 500 zł wizerunku Jana III Sobieskiego. Producentem wszystkich polskich banknotów jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A.

Redakcja Handel w Polsce
Źródło: PAP, NBP

{relatednews}

Udostępnij
Poprzedni artykułKontakt
Następny artykułWybieramy dobrą nazwę dla e-sklepu

Zostaw wiadomość

Please enter your comment!
Please enter your name here